Dzieci i młodzież w obliczu zagrożeń zmieniającego się świata

„Dzieci i młodzież w obliczu zagrożeń zmieniającego się świata – warsztaty z bezpieczeństwa z OSP SKAWINA II” zorganizowane w ramach konkursu ,,Edukacja dla bezpieczeństwa” zostały podzielone zostały na bloki tematyczne z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży nad wodą z elementami ratownictwa wodnego, tematyki obrony cywilnej oraz praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty, adresowane były do dzieci i młodzieży z województwa małopolskiego.

Wychodzimy z założenia, że najlepsza nauka to taka przez praktyczne zajęcia. Jak praktyczne zajęcia to warsztaty i ćwiczenia. Także w terenie. W ramach realizowanego projektu zabraliśmy uczestników warsztatów na małą wycieczkę. W Muzeum Ratownictwa w Krakowie, mogliśmy obejrzeć pojazdy i śmigłowce, które swoją służbę już zakończyły.

W harmonogramie naszego projektu nie mogło zabraknąć wyjazdu do Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Wrażenia? 3 godziny i byłoby mało. Ekspozycja, unikalne, wspaniałe zbiory, miejsce do mini ćwiczeń (mini tor sprawnościowy dla dzieci), miejsce do zapoznania się z historią pożarnictwa, naukę i ta kolekcja dawnych pojazdów strażackich. Z pewnością wrócimy w to miejsce.

Warsztaty z bezpieczeństwa nad wodą z elementami ratownictwa wodnego realizowane były na terenie naszej remizy OSP – pogadanki i wykłady oraz na Basenie Camena w Skawinie – zajęcia praktyczne. Uczestnicy uczyli się zasad bezpiecznego zachowania podczas korzystania z akwenów wodnych czy to zamkniętych czy otwartych. Jakie zagrożenia występują na obszarach wodnych? Jaki sprzęt ratunkowy wykorzystują ratownicy w swojej pracy i jakie techniki ratownicze stosują by pomóc niefrasobliwym poszkodowanym? Na zajęciach także w Parku Miejskim w Skawinie, uczestnicy utrwalali zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą oraz zapoznali się ze sprzętem używanym w ratownictwie wodnym na akwenach otwartych. Niektórzy spróbowali także sił pływając na łódce.

W trakcie realizacji projektu wraz z uczestnikami zwiedziliśmy wystawy Muzeum Nowej Huty / Muzeum Krakowa, a konkretnie: „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” oraz „Stan zagrożenia”. Przejście przestrzenią schronu przeciwlotniczego wywarło ogromne wrażenia. Warsztaty z ochrony ludności i obrony cywilnej – zagadnień tak naprawdę nowych dla młodzieży i dzieci. Jak wygląda ochrona ludności? Co to znaczy obrona cywilna? Jak ostrzega się o wystąpieniu danego zagrożenia? Co oznacza infrastruktura krytyczna? Jak komunikować się, gdy nie działa internet? Jakie są zasady zachowania się w terenie? Co zapakować do plecaka ewakuacyjnego? Jak wyglądała maska przeciwgazowa kiedyś a jak wygląda teraz? Uff. To zabrzmi dziwnie, ale cieszymy się, że zaczęliśmy ten temat z Młodziakami. Pojawiło się wiele pytań. Nie wystarczyło wszystkich zajęć by na nie odpowiedzieć – jedno jest pewne, że nie poprzestaniemy i będziemy kontynuować go również po zakończeniu projektu.

Zajęcia z pierwszej pomocy, standardowo, tradycyjnie, z pogadanką, króciutką, bo ważniejsze okazują się zajęcia praktyczne. Ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na bieżąco przy każdym spotkaniu. Praktyka okazała się nieco inna tym razem. Uczestnicy sami przygotowywali scenariusz wydarzeni, gdzie potem udzielali pierwszej pomocy. A do tego nie można zapomnieć o zasadach zachowania bezpieczeństwa własnego oraz osób postronnych i samych poszkodowanych. Uczestnicy zajęć mogli również przygotować inscenizacje i sztuczne obrażenia przy użyciu profesjonalnego zestawu do pozoracji ran. Ileż radości podczas zajęć było. Młodzież i dzieci zgodnie stwierdziły, że „taki inny” sposób przeprowadzenia zajęć z pierwszej pomocy, w sekwencji:  opracowanie scenki,  przygotowanie charakteryzacji,  odegranie roli poszkodowanego,  udzielenie pierwszej pomocy,  dużo uśmiechu i przede wszystkim utrwalenie wiedzy oraz eliminacja możliwych błędów,  bardzo się im podoba. Zgadzamy się, odegranie ról poszkodowanych, a przez pozostałych udzielenie pierwszej pomocy jest dobrą praktyczną formą utrwalania wiedzy. 

W ramach projektu zakupiony został sprzęt szkoleniowy i ćwiczebny:

  • fantom CPR Training Manikin Brayden LED
  • pasy ratownicze WĘGORZ II
  • rzutki ratownicze
  • manekin do nauki holowania ILS-PITET
  • zestaw do symulacji obrażeń i ran

Projekt objęty został  Patronatem Honorowym: Łukasza Smółki – Marszałka Województwa Małopolskiego,  st. bryg. Pawła Knapika – Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Norberta Rzepisko – Burmistrza Miasta i Gminy Skawina

Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego).

Dziękujemy za wsparcie również Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie za udostępnienie autokaru, dzięki któremu mogliśmy zawieźć uczestników warsztatów bezpiecznie w wybrane miejsca.

Wsparcie, w tym finansowe, dzięki któremu możliwy był zakup nowego sprzętu szkoleniowego oraz ogromne zaangażowanie przede wszystkim samych uczestników zajęć sprawiły, że zadanie zrealizowane zostało z ogromną przyjemnością. Uśmiech Młodziaków jest bezcenny, a do tego pytania jakim nie było końca spowodowały, że tematyki tych warsztatów nie zostały dla nas wyczerpane i myślimy o kolejnych projektach, dzięki którym będziemy mogli je rozwinąć dla dzieci i młodzieży.

Za okazane wsparcie jeszcze raz dziękujemy.